Tipy a rady - bezpečnost na prvním místě!
Důležité informace pro bezpečný provoz:
- Pro bezpečný provoz a úsporu financí je velmi důležitý PRAVIDELNÝ ROČNÍ servis kotle.
- TPG 704 01 je norma ve které jsou uvedeny podmínky pro provoz vyhrazených plynových zařízení.
- Plyn. spotřebič typu "B" (do komína) musí být instalován v dostatečně velkém prostoru (min 8m3).
- Plyn. spotřebič typu "B" (do komína) musí mít přívod vzduchu (10 cm2 na 1 kW, nejméně však 200 cm2).
- Plyn. spotřebič typu "B" (do komína) nesmí být instalován v místnosti s odsávacími prvky nebo místnosti propojené s těmito prvky (podtlak.ventilátor v koupelně/wc, digestoře, centrální vysavače, krby a sušičky přádla s odvodem vzduchu do exterieru!!! Max povolený podtlak je -4 Pa !!!
- Máte-li kotel typu "B" (do komína) zvažte koupi detektoru CO. Ten vás upozorní na nebezpečnou koncentraci zplodin (oxidu uhelnatého)v místnosti. Kupujte detektory s životností senzoru alespoň 7 let, pokud bude v koupelně kupte detektor do vlhkého prostředí.
- U správné montáže kotlů typu "C" (tzv. turbo, koaxiální odkouření) tyto problémy odpadají. Do této kategorie spadají i kondenzační kotle.
- Jelikož je každá instalace jiná je vhodné posoudit vše na místě a určit jaké opatření je potřeba provést pro bezpečný a spolehlivý provoz.
Tipy a rady - tepelná čerpadla a klimatizace
Revize chladících okruhů - jsou povinné ze zákona
- Od 1. ledna 2015 vstupuje v platnost NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č.517/2014 o fluorovaných skleníkových plynech, které nahrazuje nařízení (ES) č. 842/2006. Původní nařízení pracovalo s množstvím chladiva 3-30-300 kg. Nově hraniční hodnoty budou 5-50-500 tun ekvivalentu CO2 jednotlivých chladiv. Znamená to změnu velikosti náplně, která musí být kontrolována.
- Periodicita kontrol těsnosti se od 1.1.2015 řídí nikoliv množstvím chladiva (kg) v chladivovém okruhu, ale podle výpočtu tun ekvivalentu CO2 obsaženého v chladivu (jedná se o součin celkového potenciálu globálního oteplování (GWP) určitého chladiva a hmotnosti chladiv v zařízení). Toto neplatí pro RL (regulované látky), kde zůstávají min. limity nadále stejné, tedy 3, 30, 300 kg.
- Výpočet ekvivalentu v tunách CO2 se provádí: GWP x kg chladiva v zařízení
- Chladivo R410a (GWP - 2088) do 2,39 kg se neprovádí revize.
- Chladivo R407a (GWP - 2107) do 2,37 kg se neprovádí revize.
- Chladivo R404a (GWP - 3922) do 1,27 kg se neprovádí revize.
- Chladivo R507 (GWP - 3985) do 1,25 kg se neprovádí revize.
- Chladivo R32 (GWP - 675) do 7,41 kg se neprovádí revize.
- Chladivo R134a (GWP - 1430) do 3,50 kg se neprovádí revize.
- Za vedení evidenční knihy je odpovědný provozovatel. Uchovávání záznamů po dobu 5 let dle § 29 odst. 6 zákona 86/2002 Sb., o ovzduší ve znění pozdějších předpisů.
Tipy a rady - kde a jak ušetřit?
Větrání a únik tepla
- Větrejte krátce, ale intenzivně. Při rychlém intenzivním vyvětrání se vzduch ochladí, ale stěny pokoje zůstanou teplé. U pomalého a dlouhého větrání pootevřeným oknem je tomu právě naopak – dochází k vychladnutí stěn a pro jejich ohřátí je následně potřeba velké množství tepla.
- Zavírejte dveře do chladnějších místností.
- Přes noc zatahujte závěsy nebo žaluzie – omezíte úniku tepla oknem.
- Při výběru digestoře je vhodnější vybírat digestoř recirkulační, a to ze dvou důvodů: neodvádíte ven z domu či bytu nákladně vyrobené teplo a také nedochází k nasátí zplodin z kotle, karmy či boileru do místnosti.
Přetápění
- Nechte si na radiátory namontovat termohlavice. Můžete tak efektivněji nastavovat teploty v místnostech.
- Dodržujte doporučené teploty v jednotlivých místnostech: obývací pokoj 20 – 22 °C, ložnice 18 – 20 °C, dětský pokoj 20 – 21 °C, koupelna 22 – 24 °C, chodby 17 – 19 °C. Místnosti, které trvale neobýváte, jen temperujte (pokoj pro hosty, komora, spíž atd.).
- Snížením teploty o 1 °C uspoříte přibližně 6 % spotřebované energie.
- Pokud odcházíte do práce nebo mimo domov, snižte teplotu o 2 - 3 °C. Při dlouhodobějším opuštění domu nebo bytu snižte teplotu až na 15 °C.
- Před spaním snižte výkon těles ve všech místnostech. V chladnějším pokoji se většině lidí spí lépe a je to zdravější pro organizmus.
- Pocit tepla ovlivňuje také relativní vlhkost vzduchu. V místnosti s velmi nízkou vlhkostí je pro dosažení stejného pocitu tepla potřeba zvýšit teplotu o 2 – 3°C
Podlahové topení
- Máte-li podlahové vytápění, zaměřte pozornost na správnou regulaci. Podlahové vytápění má velkou setrvačnost a vyžaduje zcela jiný přístup než vytápění topnými tělesy.
- Máte-li na podlahovém vytápění průtokoměry zaměřte také pozornost na to jestli nejsou zanesené a jsouo viditelné. Pokud ne nechte systém propláchnout.
Překážky v přístupu tepla
- Závěsy slouží jako užitečná izolace, ale jen pokud zakrývají okna a nikoli topná tělesa (radiátory).
- Topné těleso by mělo mít kolem sebe prostor a nemělo by být zaprášené ani zakryté dekoracemi nebo nábytkem. Zejména je důležité umožnit volné proudění vzduchu ke spodní straně topného tělesa a nad ním ponechat volný prostor pro stoupající teplý vzduch.
- Radiátory pravidelně čistěte od prachu, nepřekrývejte závěsy, nábytkem a nepoužívejte je jako sušičku prádla. To vše snižuje jejich účinnost. Celkově tak můžete ušetřit 10 % tepla.
Kotel a radiátory
- Topnou soustavu odvzdušňujte po dopuštění vody do systému a udržujte v něm dostatečný tlak vody.
- S klasickým atmosférickým/turbo kotlem topte nejméně na 60 °C – předejdete tak nadměrnému zanášení kotlového tělesa či výměníku.
- U kondenzačních kotlů nastavujte topnou teplotu do 55°C. Do této teploty kotle kondenzují a šetří vaše peníze.
- Pokud do topného systému dopouštíte tvrdou vodu snižuje se účinnost kotle kvůli zanášení topného výměníku vodním kamenem. 1mm vrstva kamence a usazenin = ztráta 6-8% na roční spotřebě.
- V případě nutnosti vypouštění systému kvůli opravě, nechte systém pak napustit odbornou firmou přes úpravnu vody.
- Do topného systému nepřidávejte chemikálie a nemrznoucí směsy – pouze ty, které jsou doporučeny/povoleny výrobcem.
- Máte-li instalovány na radiátorech termohlavice má smysl nastavovat různé teploty jen pokud zavíráte dveře.
- Před uvedením nového systému do provozu doporučuji celý systém (radiátory, trubky, podlahové topení) propláchnout.
Voda
- Zkontrolujte nastavení teploty ohřevu vody u zásobníkového ohřívače. Optimální úsporná teplota je 45–55 °C. ( POZOR: U míst kde je malý odběr např.: chaty a chalupy nebo-li tam kde je voda v boileru delší dobu nečerpaná nezapomeňte ale před odběrem na jednorázové zvýšení teploty (min. na 70 °C) kvůli likvidaci bakterií Legionela
- Při mytí nebo čištění zubů nenechávejte trvale téci teplou vodu
- Pravidelně odkalujste boilery na telou vodu od kamence.
- Dbejte na těsnost kohoutků, jedním pouze "slabě" kapajícím kohoutkem odkape přibližně 170 l vody za měsíc (10 kapek za minutu).
- Prokapávající či protékající pojistný ventil u boileru který je sveden do odpadu vám může způsobit velký nárust spotřeby vody aniž by jste si toho všimli. Proto doporučujeme aby odvody od pojistných ventilů byly přerušeny – aby bylo vidět že pojistný ventil nekape.
- Teplotu vody z průtokového ohřívače nastavte na optimální teplotu a už ji dále nemíchejte se studenou vodou. (při vyšších teplotách se výměníky více zanáší vodním kamenem)
- Spotřebu teplé vody můžete snížit pomocí perlátoru (provzdušňovací sítko) v koupelnových i kuchyňských bateriích
Vlhkost vzduchu
- Udržujte doporučenou vlhkost vzduchu v interiéru v rozmezí 40 – 50 %. Příliš nízká nebo naopak příliš vysoká vlhkost vzduchu Vás nutí pro dosažení stejného pocitu tepla vytápět na teplotu o 2 – 3 °C vyšší.
- Vlhkost zvýšíte např. sušením prádla v domě, umístěním a pravidelným zaléváním květin, použitím zvlhčovače, naopak snížíte ji používáním kuchyňských odsavačů par či odvětráním vodních par při sprchování
- Po sprchování rychle odvětrejte vlhký vzduch, který by jinak mohl poškozovat izolace a stavební konstrukce. Nejlepší způsob, jak se této vlhkosti zbavit, je krátké a intenzivní vyvětrání otevřeným oknem.
- Příliš vysoká vlhkost nad 60 % je v kombinaci s chladnými povrchy častou příčinou vzniku kondenzátu vodních par a vzniku plísní. Využijte schopnosti moderních oken zajistit hygienicky nutnou výměnu vzduchu v prostorách zatížených vodními parami.
Tipy a rady - drobné úpravy
Kotel a radiátory
- Před kotel je vhodné namontovat magnetický separátor - je fo filtr který zachytí magkaly a nečistoty a tím prodlouží životnost čerpadlůma dalším částem v topném systému.
- Pravidelně 1x ročně si nechte provést kontrolu seřízení Vašich plynových spotřebičů.
- Úprava topné vody je také nedílnou součástí bezproblémového provozu. Kontrola pH vody a aplikace chemie se vyplatí u mnoha topných systémů.
- Ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte potrubí topného systému a teplé vody.
- Pokud máte starý systém který je z nevhodného materiálu například Hostalen doporučuji mezi kotel a systém umístit výměník, aby nedocházelo k poruchám na novém zařízení. (Tyto plasty neustále na vnitřním povrchu erodují, vytvářejí kaly, zanášejí filtry, ničí ložiska čerpadel a napékají se na teplosměnné plochy výměníků, navíc nejsou opatřeny kyslíkovou bariérou a difúzní průnik kyslíku spolehlivě zlikviduje kovové prvky armatur. Pokud by bylo na takovýto rozvod instalováno nové zařízení, musí být připojeno na topný okruh pouze přes externí deskový výměník.)
Přetápění a úniky tepla
- Energii výrazně ušetříte instalací programovatelného pokojového termostatu. Umožňuje Vám naprogramovat snížení teplot v požadovaném časovém období (noc, nepřítomnost v bytě apod.).
- Utěsněte místa na střeše, kudy může teplo unikat.
- Těsnění v oknech či dveřích by mělo správně doléhat.
Tipy a rady - větší investice
Kotel a radiátory
- Pokud chcete topit úsporně a ekologicky, věřte, že se starým kotlem (nad 15 let) nikam nedojdete. Zvažujete-li modernizaci topení, potom jednejte teď – dříve, než Vám další zima udělá čáru přes rozpočet.
- Výměnou kotle za kondenzační, které využívají teploty odcházejících spalin, můžete dosáhnout až 25 % úspor! Pořízení kondenzačního kotle je kotli sice dražší, ale výrazně ušetříte náklady za plyn.
- Zajímavým řešením může být kombinace kondenzačního kotle se solárním zařízením, určeným k ohřevu teplé vody a podpoře vytápění. Pro rodinný dům pro jednu až dvě rodiny k tomu stačí už plocha vakuovaných kolektorů jen asi šest metrů čtverečních. Tím lze v novostavbě pokrýt až 35 procent roční spotřeby energie na přípravu pitné vody a vytápění.
- Při rozhodnutí koupi plyn.kotle nás kontaktujte. Najdeme Vám nejvhodnější značku a model pro Váš topný systém. Ne všechny kotle jsou vhodné pro každý systém.
- Starší typy stacionárních kotlů, které mají věčný plamen spotřebovávají plyn mnohem více. Spotřeba plamínku za den může být až cca 0,5 m³ zemního plynu. (0,5m³ x 31dnů = 15,5m³/měs. x 12měs.= 186m³ x 16Kč/m³ = 2976 Kč).
Regulace
- Zvažte instalaci ekvitermní regulace s venkovním čidlem, která reaguje na změny venkovní teploty. Tím dosáhnete dalších úspor energie. Ale vždy by zapínání a vypínání Vašeho kotle mělo být řízeno automatickou regulací, nejlépe s možností časového programování.
- K novým kondenzačním kotlům doporučujeme téměř vždy ekvitermní regulaci (od stejného výrobce)